Gdzie nocować kamperem?

Znalazłeś firmę, od której wynajmiesz samochód kempingowy, przygotowałeś trasę objazdową, zaopatrzyłeś się w niezbędne wyposażenie i zastanawiasz się, co teraz? Przychodzimy z podpowiedzią - teraz musisz się zorientować w przepisach obowiązujących w krajach, do których się wybierasz i dowiedzieć się, gdzie możesz nocować kamperem. Każde państwo może mieć bowiem inne regulacje w tym zakresie - należy się dobrze zorientować w temacie przed wyjazdem, by uniknąć potencjalnych problemów czy kar finansowych.

Legalnie czy na dziko – nocowanie kamperem

Planując podróż kamperem, obowiązkowo należy się zorientować, czy dane państwo pozwala na nocowanie tylko na kempingach, czy również w innych miejscach nieprzeznaczonych do biwakowania (tzn. na dziko). W większości krajów europejskich nocowanie jest możliwe jedynie na polach kempingowych lub innych miejscach tego typu, a za złamanie nakazu grożą często bardzo wysokie kary finansowe. Do krajów dopuszczających spanie na dziko zaliczymy przede wszystkim Norwegię (bez ograniczeń), Szwajcarię (na określonych zasadach) czy Polskę (na terenach prywatnych za zgodą właściciela). Z uwagi na zróżnicowanie pod względem przepisów najlepiej sprawdzać każdorazowo obowiązujące regulacje i wyjątki w danym państwie.

A co z parkowaniem?

W Polsce, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej (z uwagi na obowiązywanie regulacji unijnych w tym zakresie), kamper do 3,5 tony uznawany jest za samochód osobowy, co pozwala mu parkować we wszelkich miejscach do tego przeznaczonych - pod warunkiem, że nie blokuje przejazdu. Na tradycyjnych parkingach nie ma oczywiście możliwości rozstawiania stolików, gotowania czy rozkładania markizy, ale pozwalają na odpoczynek w trakcie długiej trasy.

Znalezienie kempingu to najlepszy sposób na nocowanie w krajach o zróżnicowanych przepisach. Na odpowiednie miejsca można natrafić, sprawdzając specjalne aplikacje i strony stworzone dla osób podróżujących w taki sposób. W kwestii spania na dziko z kolei warto najpierw szczegółowo przeanalizować dany temat, korzystając ze wsparcia osób, które również podróżują kamperem i szukają noclegów w atrakcyjnej, pod względem walorów przyrodniczych, okolicy.