Jazda kamperem – co warto wiedzieć?

Jeśli stałeś się właśnie szczęśliwym właścicielem kampera oznacza to, że klasyczny urlop pod

gruszą nie jest dla Ciebie. Oczekujesz, że kilka najbliższych dni spędzisz dokładnie tak, jak chcesz: wygodnie, w pełni mobilnie, bez zbędnych wydatków i udogodnień i bez zobowiązań. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyć przed siebie! Zanim jednak odpalisz silnik dowiedz się, w jaki sposób należy przygotować się do podróży. Dom na kółkach to wbrew pozorom dość wymagający pojazd - zarówno, jeśli chodzi o sposób prowadzenia, jak i możliwości postojowe. Oto, co warto wiedzieć!

Jazda kamperem to prawdziwa przyjemność - jednak tylko wówczas, gdy dysponujemy podstawową wiedzą na ten temat. Poruszanie się w ten sposób to synonim wolności, przez który można się czasem dość mocno sparzyć... Dlatego przed pierwszą podróżą warto dowiedzieć się, jakie zagrożenia czyhają podczas jazdy i jak być przygotowanym na wszystko.

Wycieczka we dwójkę czy z całą rodziną?

Zacznijmy od tego, ile osób można zabrać ze sobą na urlop. Informację tę znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym. 6 osób to prawdziwe maksimum, jeśli myślisz o podróży w komfortowych warunkach. Pamiętaj, że oprócz rodziny lub znajomych musisz zabrać ze sobą bagaże, prowiant, butlę z gazem, apteczkę i wszystko, co zapewni bezpieczne i wygodne poruszanie się po drodze. Liczbę osób, które można zabrać ze sobą, najmocniej zweryfikuje... liczba łóżek. W końcu każdemu zależy na tym, aby porządnie się wyspać, prawda?

Kamper: auto wygodne, ale wymagające

Z własnego doświadczenia wiemy, jak wiele frajdy sprawia jazda kamperem. Podwyższone nadwozie daje poczucie pewności za kółkiem, zwiększa wygodę prowadzenia, a zarazem zapewnia, że droga przebiegnie bez większych problemów. Jeśli jesteś mentalnie przygotowany na długie godziny jazdy przed siebie z wiatrem we włosach... stop! Poruszanie się kamperem jest znacznie bardziej wymagające niż zwykłą osobówką. Co prawda nie potrzebujesz dodatkowych uprawnień - wystarczy prawo jazdy kat. B – jednak jest to pojazd znacznie większy, cięższy, a co za tym idzie, mniej zwrotny. Będziesz musiał trzymać emocje na wodzy, zwolnić i skupić się na spokojnej jeździe. To same plusy! Pomyśl, w jak wielu ciekawych miejscach możesz zatrzymać się po drodze.

Zrezygnuj z podróżowania w nocy. Nie tylko z powyższych względów (jazda po zmroku nadwyręży Cię jeszcze bardziej), ale także dlatego, że wiele miejsc postojowych dla kamperów jest po prostu zamkniętych. Znużony jazdą nie będziesz miał możliwości, aby odpocząć. Oczywiście możesz to zrobić na jakimś ogólnym parkingu przy autostradzie – nie jest to jednak bezpieczne rozwiązanie.

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy kamperem?

Jeśli już mówimy o kamperze i jego ograniczeniach, należy mieć na uwadze obecność licznych przeszkód, na które nie zwracałeś nawet uwagi podczas jazdy osobówką. Wjazd na parking podziemny może nagle okazać się niemożliwy, podobnie jak pod niskimi mostami lub wiaduktami. Elementy miejskiego krajobrazu, takie jak wiszące reklamy lub nieprzycięte gałęzie przy mniej uczęszczanej drodze również mogą stanowić problem. Dlatego zawsze warto dobrze zaplanować trasę podróży: w tym pomocne okażą się wszelkiego typu aplikacje dla podróżujących.

Kamper, z racji swoich rozmiarów, powinien poruszać się wolniej niż zwykłe auto osobowe. Pamiętaj o tym, aby nie narazić się na mandat. Przed udaniem się w podróż sprawdź, jak prezentują się regulacje prawne dotyczące ograniczeń prędkości. W Polsce kamperem można jechać maksymalnie 80 km/h, reguła ta nie jest jednak taka sama dla wszystkich krajów.

Jak to jest z parkingiem: czy kamperem można stanąć wszędzie?


A co z postojem? To pytanie zadaje sobie każdy, nie tylko początkujący, kamperowiec. Teoretycznie - wszędzie! I to jest w tym wszystkim najpiękniejsze. W praktyce jednak podczas wyboru miejsca na nocleg przydaje się doświadczenie. Na początku zalecamy, aby na postój wybierać miejsca bezpieczne i pewne – a zatem niezbyt oddalone od cywilizacji lub strzeżone. Najlepsze pod tym względem są parkingi przeznaczone dla kamperów. Ich cena może jednak czasem skutecznie odstraszyć. Większy parking pod centrum handlowym lub świątynią również się sprawdzi, podobnie jak postój przy wejściu do parku narodowego. Parking w lesie? Czemu nie! Noc może być jednak niespokojna ze względu na brak innych osób oraz wszechogarniającą ciszę. Możliwość korzystania z postoju może różnić się w zależności od kraju, po jakim się poruszasz. Sprawdź, czy w danym miejscu istnieją punkty postojowe i w jakich godzinach można z nich korzystać.

Zdecydowałeś się na miejsce dla samochodów kempingowych niedaleko atrakcji turystycznej? Jeśli planujesz dojechać na miejsce późnych popołudniem, przygotuj się na rozczarowanie. Większość parceli może być już zajętych, jeśli nie wszystkie. Szukanie alternatywy skutecznie odbiera chęć na zwiedzanie. Zawsze bierz pod uwagę, że nie jesteś jedynym, który chce porządnie się wyspać, aby kolejnego dnia udać się na wycieczkę.

Najlepszy plan to brak planu

Plan A, B, C, D... nie starczy alfabetu, aby przygotować wszystkie scenariusze, jakie mogą wydarzyć się podczas podróżowania kamperem. Największym urokiem zwiedzania tego typu jest brak określonego scenariusza. Czy gryzie się to z tym, co sugerowaliśmy wcześniej? W żadnym wypadku! Dobry plan to taki, który z jednej strony zakłada dopięcie wszystkiego na ostatni guzik (jak sprawdzenie samochodu przed wyjazdem, zaopatrzenie wnętrza, przestudiowanie trasy oraz zwyczajów postojowych w poszczególnych krajach), a z drugiej pozostawia spory margines możliwości. W każdej chwili możesz zmienić zdanie i zamiast pojechać prosto, skręcić w intrygującą leśną ścieżkę, która doprowadzi Cię do... no właśnie. Najciekawsze miejsca zobaczysz, gdy pozwolisz sobie na swobodę, z którą tak silnie kojarzy się przecież kamperowanie.

Przygoda, przygoda!

Wiesz już, w jaki sposób przygotować się do podróży, jak poruszać się kamperem, a także na co uważać po drodze. Zorientowałeś się również, że na postój możesz pozwolić sobie niemal wszędzie, biorąc przy tym pod uwagę bezpieczeństwo oraz wygodę. Jesteś przygotowany na przygodę pełną wyzwań, nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz całego mnóstwa pozytywnych emocji. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, aby udać się w dziewiczą podróż kamperem. To co, gotowy?