Kamperem do Czarnogóry

Zapewne niejednokrotnie przed udaniem się w podróż do Czarnogóry słyszałeś, że dziki kemping jest tam niedozwolony. Nie oznacza to jednak, że musisz rezygnować z urlopowych planów. Tamtejsze społeczeństwo jest tak gościnne, że bez problemu znajdziesz miejsce na to, aby zatrzymać się kamperem i oddać podziwianiu czarnogórskich widoków. O ile oczywiście będziesz zachowywał się tak, jak się tego od Ciebie oczekuje – a zatem cicho i kulturalnie. Jeśli dotychczas zazdrościłeś wszystkim tym szczęściarzom, którzy dojechali na skraj Półwyspu Bałkańskiego, najwyższy czas to zmienić i odkryć ten niezwykły, wcale nie tak daleki kraj!

Czarnogóra - plaże, góry i fascynująca historia

Podróżowanie kamperem to to obecnie jedna z najchętniej wybieranych opcji nie bez przyczyny - także, jeśli chodzi o wyjazdy zagraniczne. Własny pojazd pozwala niemal zupełnie ograniczyć kontakt z turystami. Zapomnij o zatłoczonych hotelach czy plażach, na których nie sposób znaleźć miejsca na wypoczynek. Nastaw się na zwiedzanie, które dostarczy Ci samych przyjemnych przeżyć. Głównym powodem będzie właśnie caravaning – sprawdzony sposób na urlop.

Dlaczego właśnie Czarnogóra? To państwo w Europie Południowej przyciąga po części egzotyką i świetną pogodą bez względu na porę roku, doskonałym jedzeniem, malowniczymi widokami oraz zajmującą historią. Wielu rodaków rokrocznie odwiedza ten kraj ze względu na całkiem dobre połączenie drogowe. Co prawda po drodze można skusić się na pozostanie w Chorwacji lub Serbii – nie sposób jednak opisać słowami piękna, jakim charakteryzują się czarnogórskie widoki.

Plaże bez tłumów i noclegi bez opłat

Decyzja o podróży kamperem do Czarnogóry jest korzystna z wielu względów. Przede wszystkim oszczędzasz na noclegu, który ze względu na popularność tamtejszych kurortów bywają dość wysokie. Oficjalnie dziki caravaning jest niedozwolony. Z reguły jednak, o ile turyści zachowują się cicho, tamtejsi mieszkańcy pozwalają parkować im kampery nawet w pobliżu prywatnej posesji. Warto docenić tę gościnę i odwdzięczyć się bezproblemowym pobytem.

Problem może sprawiać fakt, że czarnogórskie plaże oraz punkty widokowe są wręcz oblegane przez turystów. Rozwiązanie? Istnieje ich co najmniej kilka.

Po pierwsze, unikaj tłumów zawczasu. Jeśli zależy Ci na podróży kamperem do Czarnogóry, zaplanuj urlop poza sezonem, na przykład na kwiecień bądź listopad. Możesz liczyć zarówno na ładną pogodę (temperatura wynosi wówczas średnio 20 st. Celsjusza), jak i znacznie mniejszą konkurencję, która mogłaby zająć Twoje miejsce na plaży bądź w kolejce do obleganej restauracji.

Po drugie, wybieraj miejsca mniej popularne, ale równie pięknie. Przykładem plaży szczególnie lubianej przez przyjezdnych jest Budvie. To raj wręcz stworzony dla turystów. Wystarczy jednak przejechać nieco dalej, aby znaleźć się na Velika Plaža. Nie brakuje tam ani zaplecza gastronomicznego, ani miejsca na pozostawienie kampera. Odrobina cierpliwości wystarczy, aby zyskać dostęp do szerokiej plaży, wzdłuż której biegnie gęsty las.

Idealne wakacje? Kamperem do Czarnogóry

To jednak zaledwie kropla w morzy wspaniałości, jakie czekają na Ciebie i Twój kamper w Czarnogórze. Nie odkładaj urlopu na później - już dziś zacznij planować wyjazd do tego urokliwego kraju Półwyspu Bałkańskiego!