Kamperem przez świat - najciekawsze kierunki

Wakacje na czterech kółkach cieszą się coraz większą popularnością nie tylko wśród zawodowych obieżyświatów, ale także zwykłych turystów. Częściej decydujemy się na podróż kamperem - środkiem lokomocji znacznie wygodniejszym, a niejednokrotnie także i tańszym niż autokar czy pociąg. Idealne warunki do wyjazdu całą rodziną czy obniżenie kosztów noclegu to nie jedyne zalety. Największą z nich jest możliwość wyjechania praktycznie wszędzie! W którym kierunku warto się udać kamperem, aby przeżyć coś więcej niż zwykły urlop?

Europa Południowa: najczęściej obierany kierunek


Trudno wskazać kogoś, kto mając kampera nie zdecydowałby się na wyjazd do Chorwacji, Czarnogóry czy Bułgarii. Tym bardziej, że kraje te witają podróżników na czterech kołach z otwartymi ramionami. Gościnność tamtejszej ludności owiana jest niemal legendą. Sporo dobrego można też powiedzieć o widokach, które po prostu zapierają dech.

Wystarczy 13 godzin kamperem, aby cieszyć się z obecności na chorwackiej plaży lub 10 godzin, jeśli celem podróży jest Zagrzeb. Gdy już postawimy tam stopę, nie będziemy chcieli wracać! Szczególnie zachęcamy do tego, aby poświęcić urlop na poznanie całego Półwyspu Bałkańskiego.

Europa Zachodnia: gdy celem jest zwiedzanie


Drugim najciekawszym kierunkiem dla miłośników caravaningu niezmiennie pozostaje Europa Zachodnia. Włochy, Hiszpania, Francja, ale także Szwajcaria czy Austria to państwa, w których kampery doskonale wtapiają się w ich tło.

W poszukiwaniu cudownych górskich widoków warto zdecydować się na odwiedzenie szczególnie dwóch ostatnich krajów. Oba dysponują dodatkowo świetnym zapleczem kempingowym, turyści mogą więc poczuć się tam jak u siebie. Jedynym ograniczeniem mogą być ceny – warto więc wcześniej zadbać o prowiant.

Włochy to raj dla miłośników caravaningu. Tamtejsi mieszkańcy bardzo chętnie witają turystów w kamperach, a można nawet powiedzieć, że są przez nich wysoce pożądani. Do Hiszpanii warto z kolei udać się na urlop zimą. Podczas gdy w Polsce mierzymy się z nieprzyjazną aurą, na Półwyspie Iberyjskim panują iście wakacyjne warunki. Miejsce na kemping znajdziemy niemal wszędzie!

Europa Północna: chłodny urok fiordów


Nie wszyscy marzą o tym, aby godzinami oglądać europejskie zabytki lub korzystać z kąpieli słonecznych na plażach Chorwacji. Istnieje spore grono turystów, którzy nie mogą doczekać się na wyjazd w stronę fiordów. Kraje Skandynawskie są pod tym względem wyjątkowe.

Norwegia oraz Szwecja coraz częściej odwiedzane są przez miłośników caravaningu, zwłaszcza że infrastruktura kempingowa jest pod względem niezwykle przyjazna. Jednak to kamper na dziko sprawia turystom najwięcej frajdy! Samochodem można stanąć praktycznie wszędzie, aby poczuć się jedynym człowiekiem na świecie. Do tego oba kraje proponują mnóstwo ciekawych miejsc do zobaczenia.

Jeśli chcemy posmakować nieco skandynawskiego klimatu, ale jednocześnie nie wyjeżdżać kamperem zbyt daleko, dobrą alternatywą będzie Dania. Na turystów czeka tam mnóstwo interesujących miejsc postojowych. Największą atrakcją są jednak długie piaszczyste plaże, które zachwycają swoim ascetycznym charakterem.