Kamperowe ABC – zanim wyruszymy

Podróż kamperem to z pewnością wyjątkowe doświadczenie i przygoda, która przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i małym turystom. Tego typu rozwiązanie to nie tylko atrakcyjny sposób na zwiedzanie pobliskich i odległych miejsc, ale również odpoczynek po intensywnym zwiedzaniu .Aby jednak móc w pełni cieszyć się jazdą i wypoczynkiem, warto wziąć pod uwagę szereg elementów, które pozwolą nam czuć się maksymalnie bezpiecznie i komfortowo podczas podróży.

Co warto sprawdzić przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu kampera?

Jeśli wynajmujesz kamper po raz kolejny, z pewnością wiesz, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie pojazdu. Jednak jeśli planujesz wyruszyć w trasę po raz pierwszy, z pewnością zastanawiasz się, co warto wziąć pod uwagę, wynajmując idealny model.

Wypożyczalnie zwykle starają się zadbać o niezbędne wyposażenie kampera i jego odpowiednie przygotowanie, zapewniające komfort i bezpieczeństwo podróżujących. Warto jednak samemu dokładnie zweryfikować jego stan techniczny oraz sprawdzić obecność wszystkich niezbędnych elementów, niezbędnych podczas podróży.
Przed podjęciem decyzji o wypożyczeniu pojazdu, należy skontrolować m.in.:
  • poziom oleju,
  • poziom płynu chłodzącego,
  • poziom płynu do spryskiwaczy,
  • stan techniczny świateł, kierunkowskazów i oświetlenia wewnętrznego,
  • sprawność lusterek wstecznych i bocznych,
  • ciśnienie w kołach,
  • akumulator i układ elektryczny.

Jakie elementy powinny znaleźć się we wnętrzu kampera?

Wnętrze pojazdu, powinno być przystosowane do maksymalnej liczby osób, mogących podróżować konkretnym modelem. Po pierwsze, należy zwrócić uwagę na miejsca siedzące oraz pasy bezpieczeństwa.

Warto także sprawdzić stan techniczny schowków, które są niezbędnym elementem wyposażenia, wpływającym nie tylko na komfort pasażerów oraz ład i porządek w kamperze, ale również bezpieczeństwo. Umieszczane w nich bagaże powinny być zabezpieczone przed wypadnięciem, nawet podczas gwałtownego hamowania, minimalizując ryzyko uszkodzeń oraz urazów pasażerów.

Należy sprawdzić również, czy firma świadcząca usługę wynajmu, wypożycza pojazdy w pełni wyposażone – pozwoli nam to odpowiednio przygotować się podróży oraz zabrać wszelkie niezbędne akcesoria, pozwalające przygotować się na niemal każdą ewentualność.

Jeśli chcesz cieszyć się komfortem użytkowania pojazdu zarówno podczas jazdy, jak i postoju, zwróć uwagę na kondycję akcesoriów oraz dodatkowych elementów wyposażenia, takich jak m.in. rolety czy moskitiery, stanowiących praktyczne zabezpieczenie przed wlatującymi owadami oraz promieniowaniem słonecznym.

Prowadzenie kampera – co warto wziąć pod uwagę?

Nie da się ukryć, że prowadzenie kampera jest znacznie trudniejsze i bardziej skomplikowanie, niż jazda samochodem, nawet nieco większym, niż standardowe auta osobowe. Z tego powodu, konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności, nie tylko podczas prowadzenia pojazdu, ale także parkowania.

Dlatego odwiedzając wypożyczalnię, należy zwrócić szczególną uwagę na lusterka, których stan techniczny jest kluczowy dla bezpieczeństwa w trasie.

Warto też poznać wszelkie wskazówki, dzięki którym poradzisz sobie nawet w najtrudniejszych warunkach. Ze względu na gabaryty kampera, należy zachować szczególną ostrożność podczas jazdy wąskimi drogami, oraz przejeżdżania przez wszelkiego rodzaju bramy i tunele. Poza tym, należy uważnie patrzeć na znaki drogowe, informujące o wysokości mostów oraz innych konstrukcji, mogących utrudnić nam swobodne przejechanie.

Kamper jest znacznie cięższy niż większość samochodów osobowych, co warto uwzględnić m.in. podczas pokonywania nierówności, takich jak m.in. szyny, tory kolejowe, a także progi zwalniające. Warto zachować ostrożność i przejeżdżać przez nie z zachowaniem jeszcze większej uwagi i ostrożności, niż w przypadku prowadzenia tradycyjnego pojazdu.

Podróżowanie kamperem w gronie rodziny i przyjaciół to idealny sposób na spędzenie wolnego czasu czy urlopu. Należy jednak pamiętać, aby dokładnie sprawdzić wynajmowany model, co pozwoli uniknąć wielu kłopotliwych sytuacji, pozwalając w pełni cieszyć się wakacyjnym wypoczynkiem.