Kamperowe ograniczenia – o czym musisz pamiętać?

Pojazd łączący w sobie funkcję samochodu i przestrzeni, pełniącej rolę pokoju hotelowego bądź niewielkiego mieszkania, to niezwykle atrakcyjne rozwiązanie, doceniane przez coraz więcej osób. Jednak mimo swojej funkcjonalności, podróżowanie kamperem łączy się z pewnymi ograniczeniami, które warto wziąć pod uwagę podczas podejmowania decyzji o jego wypożyczeniu.

Uprawnienia do prowadzenia kampera

Niektóre modele można prowadzić posiadając jedynie prawo jazdy kategorii B, czyli takie, które daje uprawnienia do prowadzenia samochodów osobowych, których masa własna nie przekracza 3,5 tony.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku kamperów, należy wziąć pod uwagę dopuszczalną masę całkowitą, w której mieści się ciężar pojazdu, załadunku oraz pasażerów. Dlatego podczas przygotowywania się do podróży, należy uwzględnić nie tylko wagę pojazdu, ale także m.in. zapasów wody, żywności itp.

Gabaryty pojazdu

Mimo tego, że na rynku dostępne są modele, które można prowadzić bez specjalnych uprawnień, warto pamiętać, że ich gabaryty znacznie różnią się od aut osobowych, co może utrudniać jego prowadzenie. Należy również pamiętać o dodatkowych utrudnieniach, co umożliwi m.in. dobranie odpowiedniej trasy. Wśród nich można wymienić m.in.:

  • brak możliwości wjazdu na parking podziemny,
  • trudności z przejazdem pod niektórymi mostami, szczególnie w małych miejscowościach,
  • problemy z przemieszczaniem się po wąskich drogach.

Mimo konieczności uwzględnienia wielu elementów, wynajem kampera to doskonałe rozwiązanie dla miłośników podróży, którzy poszukują funkcjonalnych, a zarazem wygodnych rozwiązań.